Niektórzy wychodzą z założenia, że w całym domu lub mieszkaniu powinny zostać powieszone identyczne firany. Czasem jednak takie rozwiązanie nie jest dobre. Możemy bowiem mieć do czynienia z różnymi wysokościami pokojów, a dodatkowo z różnym stylem, w którym zostały urządzone. Jak zatem wybrać odpowiednie firany na metry? Lepiej postawić na woal z obciążnikiem, ozdobny żakard czy delikatną satynę? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Eleganckie firany do salonu

Najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniu w każdym domu i mieszkaniu jest salon. Właśnie dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniej firany na metry. Tak naprawdę wszystko zależy od stylu, w jakim zostało urządzone dane wnętrze. Jedni preferują chłodny i nowoczesny styl skandynawski, inni wolą domieszkę świecidełek w stylu glamour. Niektórzy natomiast stawiają na klasykę, czyli przytulny styl vintage, prowansalski, rustykalny, boho albo otaczają się licznymi antykami i starociami. W zależności od wybranych mebli, koloru ścian oraz użytych dodatków, należy sięgnąć po właściwą firanę. W pomieszczeniach z dużą liczbą ozdób sprawdzi się na przykładki prosty i gładki woal z obciążnikiem albo delikatna satyna. Z kolei w stonowanych wnętrzach można trochę zaszaleć, używając woalu kreszowanego, firany haftowanej albo zdobionego żakardu. Ważny jest również kolor. Firany na metry wcale nie muszą być białe. W szczególności modele woalowe występują chociażby w kolorze żółtym, zielonym, czerwonym oraz błękitnym, np. https://www.firantex.pl/pol_m_Firany_Firany-na-metry_Firany-woal-179.html.

Praktyczne firany do kuchni

Wiele osób w ogóle rezygnuje z firan w kuchni. Czasem jednak posiadamy okno, które aż się prosi o dodatkową ozdobę w tej postaci. No ale jak wybrać odpowiedni model do pomieszczenia, w którym ciągle roznoszą się zapachy gotowania, pieczenia i smażenia? Jak poradzić sobie z problemem pryskającego tłuszczu i wody? Wystarczy postawić na odpowiednią firanę. Przede wszystkim w kuchni częściej wiesza się krótsze firany na metry, sięgające połowy okna albo ewentualnie parapetu. Najczęściej ustawienie mebli, blatów i sprzętów nie pozwala nam bowiem na firanę do samej ziemi. Poza tym jest to niepraktyczne, ponieważ taka firana szybciej łapie rozmaite zapachy. Dobrze jest zatem postawić na model, który łatwo utrzymać w czystości albo taki, który nie jest wrażliwy na rozmaite substancje. Dobrym pomysłem może być zatem woal z obciążnikiem w wersji kreszowanej. To firana, która może być prana w standardowej temperaturze 30 stopni Celsjusza lub prana przy użyciu programu ręcznego. Jednocześnie ze względu na obecność w niej naturalnych zagnieceń, nie trzeba jej prasować. Innym rozwiązaniem są firany na metry z poliestru i innych tkanin z tworzywa sztucznego. To praktyczny materiał, który nie chłonie zapachów oraz jest odporny na zaplamienie.

Zaciemniający model do sypialni

W sypialni z kolei najlepiej sprawdzą się firany lekko zaciemniające. Z tego pomieszczenia korzystamy bowiem najczęściej wieczorem i w nocy, a w ciągu dnia zaglądamy tam rzadko. Dobrze zatem, gdy firana z jednej strony ochroni nas przed wścibskim okiem sąsiadów i zapewni nam nieco intymności, a dodatkowo da nam odrobinę zaciemnienia. W tej roli świetnie sprawdzają się chociażby firany z grubszym haftem, a także woal z obciążnikiem. Ten drugi nie musi być nawet biały. Firany na metry woalowe występują bowiem również w kolorze błękitnym, zielonym, czerwonym i wielu innych. Piękną i efektowną firanę można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Te drugie oferują najczęściej szerszą ofertę i korzystniejsze ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here