meble ogrodowe

Wysoko funkcjonalny i ładnie wyglądający – taki powinien być idealny komplet mebli ogrodowych. Jednak wybór nie jest taki prosty. Poza względami estetycznymi, warto zastanowić się, jakim celom mają służyć meble i ile osób będzie z nich korzystać. Ważnym aspektem jest też zasób miejsca na sezonowe przechowywanie i dysponowany czas na pielęgnację mebli – niektóre materiały wymagają większego zachodu niż inne.

Komplet mebli ogrodowych – jaką wielkość zestawu wybrać?

Decydując się na zakup mebli ogrodowych, należy przede wszystkim zastanowić się, czemu i komu mają służyć. Wielopokoleniowe rodziny lub osoby, które często zapraszają gości na garden party, charakteryzują się innymi potrzebami niż singiel-samotnik lub para spędzająca czas sam na sam. Nie bez znaczenia jest więc wielkość oraz ilość elementów zawierających się w komplecie mebli ogrodowych.

Jeśli mają to być meble wygodne, wypoczynkowe, warto postawić na połączenie kanap i foteli. Częściowo na kanapy, a częściowo na fotele ogrodowe, bo w takiej konfiguracji można zadowolić różnych gości i członków rodziny. Zarówno tych, którzy lubią się do siebie przytulić, ale i tych, którzy wolą zachować dystans i usiąść na pojedynczym siedzeniu.

Jeśli komplet mebli ogrodowych ma służyć bardziej do jedzenia posiłków niż wylegiwania się, dostępne są specjalnie zaprojektowane krzesła i stoły, umożliwiające eksploatację na świeżym powietrzu.

Jaki materiał?

Wybór materiału, z jakiego został wykonany komplet mebli ogrodowych, jest zwykle podyktowany wyczuciem stylu. Każdy mebel ogrodowy powinien być stosunkowo odporny na działanie promieni słonecznych i lekkiego deszczu, jednak trochę się od siebie różnią.

Tradycyjne drewno albo drewno oparte na żeliwnych stelażach zadowoli fanów naturalnych surowców, ale wymaga regularnej konserwacji i pielęgnacji. Niektórzy z tego względu decydują się na meble imitujące drewno, które nierzadko wyglądają niemal jak prawdziwe. Rattan naturalny (który posłużył za inspirację dla popularnego dziś technorattanu) to materiał elegancki, jednak również niezbyt odporny. Tak jak w przypadku drewna, rattan musi być magazynowany w trakcie niekorzystnej pogody.

Właśnie z tego powodu chętniej wybrane są meble technorattanowe. Plecione włókna z tworzyw sztucznych dają świetny efekt wizualny i są wytrzymałe na kapryśne warunki atmosferyczne. Takiego kompletu mebli ogrodowych nie trzeba konserwować, a zimą – po prostu wymagają schowania lub przykrycia pokrowcem. Oryginalny technorattan jest z kolei dosyć drogi, dlatego stosuje się też tworzywa imitujące go. Są również odporne i ładne, a cena – bardziej przystępna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here