W ostatnich latach karierę robi roślina, która swe korzenie ma w Ameryce Północnej. Mowa bowiem o świdośliwe. W XVIII wieku w Polsce ją uprawiano. Jej wysuszone owoce smakiem przypominały rodzynki. Jest ona stosunkowo mało znaną rośliną. Przede wszystkim cechuje się łatwą uprawą i wieloma walorami zdrowotnymi. Świdośliwa ma wiele odmian i jest popularna na całym świecie.

Jak uprawiać świdośliwę?

Przede wszystkim świdośliwy są rośliną odporną na niemalże każde warunki. Częściej spotyka się ją na łąkach, w wąwozach, lasach i na brzegach rzek, niż w domowym zaciszu ogrodu. Rośnie na terenach zarówno wilgotnych, jak i bardzo suchych i skalistych. Można ją spotkać w okolicy gór, jak i na nizinach. Co więcej, jest to roślina niezwykle odporna na mróz. Wytrzymuje temperatury sięgające nawet -50st.C. Niestety, ale zdarza się, że późnowiosenne przymrozki mogą ją zniszczyć. Wtedy już roślina przyzwyczajona jest do wyższych temperatur. Najlepiej rozwija się na glebach lekko kwaśnych, o pH mieszczącym się w zakresie 6,2-7,5. Sadzonki należy sadzić wiosną lub bardzo wczesną jesienią. Świdośliwa jest bardzo łatwa do posadzenia.

Tak naprawdę mając sadzonki z pojemników, można je sadzić cały sezon- nawet upalnym latem. Rozpoczynając sadzenie, na początek pod każde drzewko należy wykopać dołek o średnicy 70-80 cm i głębokości nawet 20 cm. Musi być dosyć wysoki, bo korzeń świdośliwy sięga nawet 1,5 metra. Uprzednio warto teren i przygotowane dołki wzbogacić nawozem mineralnym lub kompostem. Następnie posadzić roślinę. Przed zasypaniem korzeni ziemią, należy ją rozdrobnić. Świdośliwa ma delikatny system korzeniowy i duże, zbite bryły mogłyby je uszkodzić. Po zasadzeniu krzewu delikatnie go prostujemy i obsypujemy ziemią dookoła. Odległości między kolejnymi roślinami muszą wynosić co najmniej 1,5 metra, a między rzędami koło 4 m.

Jak pielęgnować świdośliwy?

Po zasadzeniu, gdy drzewka świdośliwy są młode, należy je podlewać. Wtedy roślina się rozwija, wzrasta i przygotowuje do owocowania. Rośnie bardzo intensywnie- należy ją co najmniej raz do roku przycinać. Najlepiej to robić po okresie owocowania, końcem września. Dzięki temu zabiegowi świdośliwa wiosną szybciej się rozkrzewi i da więcej owoców. Podczas przycinania trzeba na bieżąco usuwać stare, połamane gałązki. Świdośliwa nie jest trudna w pielęgnacji. Nie potrzebuje nawożenia, dobrze dopasowuje się do warunków środowiskowych. W zamian jej owoce cechują się dużymi walorami zdrowotnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here