Pex to tworzywo sztuczne o bardzo wysokiej odporności. Jest elastyczne, dobrze znosi naprężenia, niestraszne mu wysokie i niskie temperatury. Gdzie właściwości rur z tego tworzywa można wykorzystać?

Instalacje wody pitnej

Materiał, z którego wykonane są rury do przesyłu wody pitnej, musi być starannie dobrany, tak by instalacja nie tylko dobrze znosiła ciągłą eksploatację, ale by przy okazji nie dochodziło do pogorszenia jakości wody.  Rury PEX idealnie się z tego zadania wywiązują – są nietoksyczne i nie zawierają jonów metali ciężkich, nie rdzewieją i nie osadzają się wewnątrz nich żadne zanieczyszczenia, więc nie zatruwają wody i nie pogarszają jej smaku.

W domach jednorodzinnych można wykorzystywać nowoczesne systemy rur PEX, jak te oferowane przez Uponor.pl – łatwo je zamontować, kształt rury można dowolnie modelować przy użyciu specjalnych narzędzi, a w razie awarii bez kłopotu da się szybko naprawić miejsce uszkodzenia.

Rury PEX warto stosować zwłaszcza tam, gdzie bardzo trudne byłoby położenie tradycyjnych, metalowych rur oraz gdy bardzo zależy nam na oszczędności miejsca.

Ogrzewanie podłogowe

Do wykonania podłogówki potrzebne są giętkie, wytrzymałe rury. Nic dziwnego zatem, że tworzywo PEX jest tak często wykorzystywane w tego typu instalacjach, zwłaszcza że rury dostępne są w bardzo długich zwojach i nie ma konieczności łączenia krótkich odcinków, co bardzo skraca czas montażu ogrzewania.

Rury PEX bez problemu da się układać w łuki czy spirale, są odporne na rozciąganie oraz uderzenia. Rury nie zniekształcają się pod wpływem wysokiej temperatury. Rury PEX w wersji dla instalacji grzewczych posiadają specjalną barierę antydyfuzyjną EVOH zapobiegającą dostawaniu się tlenu do wewnątrz instalacji. Żywotność takiej instalacji oceniana jest na minimum 50 lat.

Bezpieczny podjazd

Skoro rurom PEX niestraszne są niskie temperatury, śmiało można je wykorzystać w instalacjach zewnętrznych, na przykład na wjeździe do garażu czy schodkach wejściowych do domu. Rury układa się podobnie jak przy ogrzewaniu podłogowym i chowa pod podłożem, które dobrze przewodzi ciepło. Tak przygotowaną instalację zewnętrzną wystarczy podłączyć do systemu ogrzewania i w ten sposób unikniemy oblodzenia powierzchni, na której mogłoby dojść do wypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here