Miłośnicy wnętrz odnoszących się do przeszłości mają obecnie bardzo szerokie pole manewru jeśli chodzi o dekoracje w takim stylu, ponieważ producenci mebli oraz dodatków aranżacyjnych dbają o swoich klientów, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom nawet, jeśli nie są one zgodnie z nowoczesnymi czasami – w końcu klient nasz Pan prawda? Na brak zainteresowania nie mogą narzekać również handlarze antykami, którzy w końcu mogą sprzedać leżące na zapleczach meble oraz inne elementy dekoracyjne dla domu.

Idealnie sprawdzą się one w aranżacjach w stylu retro…

Styl retro to jeden z trzech najbardziej popularnych metod aranżacji stosowanych w obecnych czasach, które odnoszą się do przeszłości. Dwa pozostałe, równie często wykorzystywane to styl rustykalny, który nierozerwalnie związany jest z tradycją wsi – wnętrza przypominają bowiem tradycyjną wiejską chatę, jak również styl shabby chic, czyli styl, w którym eksponuje się to, co stare bądź specjalnie postarza się pewne elementy, głównie meble.

Zobacz również:  Dodatki do wnętrz

A jak wygląda to w przypadku stylu retro? Czym się on charakteryzuje i czym właściwie różni się od innych, z pozoru bardzo podobnych?

Podstawowym założeniem styl retro jest odnoszenie się do przeszłości, czyli wyposażenie domu w bardzo eleganckie i komfortowe meble, które będą powodować wrażenie przepychu. Przeszłość w tym wypadku może być bardziej albo mniej odległa – to do jakiej epoki konkretnie chcecie się odwołać zależy już tylko i wyłącznie od Was – należy pamiętać jednak, aby decydując się na meble z konkretnych czasów, nie wprowadzać elementów z zupełnie innej epoki, bowiem może to całkowicie zepsuć efekt, szczególnie, jeśli zrobimy to nieumiejętnie.

Oczywiście nie jest konieczne wykorzystywanie faktycznych przedmiotów z danej epoki, nie zawsze bowiem ma się do nich dostęp i pieniądze – wbrew pozorom im starsze rzeczy, dobrze zachowane, tym droższe. W takiej sytuacji można bardzo łatwo poradzić sobie stosując akcesoria i meble stylizowane, czyli nowe, ale wyglądające jak te z poprzednich epok.

Zobacz również:  Bambus - idealna roślina ogrodowa

A jakie są najbardziej charakterystyczne cechy stylu retro?

Z pomocą przyszła nam projektant wnętrz z Poznania Katarzyna Juszczak według której aby uzyskać efekt retro, w pomieszczeniach powinny znaleźć się następujące elementy:

  • meble stylowe – zdobione, rzeźbione, intarsjowane, tapicerowane i oczywiście drewniane
  • łóżka z baldachimem
  • antyczne kanapy i fotele
  • wanna wolno stojąca
  • armatura kuchenna czy łazienkowa wykonana ze stali, miedzi albo mosiądzu

A kolory? We wnętrzach w stylu retro warto stosować ciemne kolory, głównie te nasycone bądź jasne pastele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here