Kuchnia jest pomieszczeniem, które może pełnić bardzo różne role. Z tego względu indywidualne rozwiązania dotyczącego aranżacji wnętrza kuchni zależą od możliwości, które zapewnia dane pomieszczenie. Kuchnia może być połączona z salonem. W kuchni może znajdować się miejsce na jadalnię. Pomieszczenie może być miejscem, w którym przyjmujemy gości. Im większa jest kuchnia tym daje znacznie większe możliwości aranżacji uniwersalnego wnętrza. Remont kuchni również może mieć różnorodny charakter.

Z jednej strony można decydować się jedynie na odświeżenie kuchni a z drugiej strony na generalny remont ze zmianami wystroju, poprawą funkcjonalności pomieszczenia, montażem nowych urządzeń i nowoczesnego wyposażenia. Przy generalnym remoncie bardzo często trzeba usunąć z pomieszczenia wszystkie elementy wyposażenia i wykończenia. Bardzo często trzeba remont rozpoczynać od gołych murów.

Od czego zacząć projektowanie kuchni?

Prace wykończeniowe w kuchni lub remont generalny należy zacząć od przygotowania projektu, który bierze pod uwagę funkcje kuchni dostosowane do stylu życia domowników. Kuchnia powinna zarówno na poziomie funkcjonalności jak też estetyki być miejscem, które w pełni odpowiada na potrzeby użytkowników. Remont kuchni to okazja na poprawę wygody, funkcjonalności pomieszczenie. Warto jest decydować się nawet na drogie rozwiązania, które przez wiele lat mogą nam lepiej służyć oraz zapewnić wygodną przestrzeń. Nie można zapominać, że w kuchni, zwłaszcza przeznaczonej dla rodziny, spędza się wiele czasu. Kuchnia jest miejscem, w którym wykonuje się wiele, codziennych czynności, które nie powinny być utrudnione poprzez niewłaściwe ustawienie poszczególnych urządzeń, wyposażenia. Ustalenie funkcji jakie ma spełniać kuchnia pozwala wstępnie wybrać niezbędne urządzenia i meble oraz rozważyć ich rozmieszczenie. Na tej podstawie można stworzyć kosztorys, który pozwala na oszacowanie kosztów, które może nieść ze sobą remont. Ocena kosztów remontu kuchni jest bardzo ważna, gdyż w ten sposób można kontrolować wydatki a często uzyskać pewne oszczędności bez straty na jakości materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia.

Czas przygotowywania posiłków

W kuchni przygotowujemy posiłki, czyli gotujemy, pieczemy. Z tego powodu poszczególne urządzenia muszą być odpowiednio ustawione. Modnym aktualnie rozwiązaniem jest umieszczenie piekarnika, kuchenki, zlewu, okapu na wyspie na środku kuchni. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują foremnym i przestronnym pomieszczeniem kuchennym. Wyspa sprawdzi się w kuchniach połączonych z salonem. Przy długich kuchniach o niewielkiej szerokości ciąg technologiczny trzeba uzyskać poprzez ustawienie wszystkich mebli i urządzeń na jednej ścianie.

Ustawienie poszczególnych elementów w kuchni musi być zgodne z wykonywaniem kolejnych czynności przy przygotowywaniu posiłków. Na początku powinna znaleźć się kuchnia oraz meble, gdzie przechowywane są produkty żywnościowe. Następnie ustawi się blat oraz zlewozmywak. Na końcu powinny znaleźć się kuchenka, piekarnik. W ten sposób traci się znacznie mniej czasu podczas poruszania się po kuchni i przygotowywania posiłków. Właściwie rozmieszczenie poszczególnych elementów w kuchni pozwala zaoszczędzić nawet do pięćdziesięciu procent czasu niezbędnego do przygotowania posiłku. Po wstępnym ustawieniu urządzeń i wyposażenia kuchni należy rozplanować rozmieszczenie oświetlenia.

Ma ono w kuchni zarówno funkcję użytkową jak też estetyczną. Słabo oświetlone rejony warto doświetlić dodatkowym oświetleniem. Górne światło powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia. Punktowe światło sprawdza się w dużych pomieszczeniach. W małych przestrzeniach użytkowych warto postawić na oświetlenie rozpraszające światło.

Jadalnia w kuchni

Kolejną strefą w kuchni może być jadalnia. Dysponując dużą kuchnią można bez w niej stworzyć jadalnię. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż w ten sposób można zyskać miejsce w salonie oraz stworzyć jadalnię, w której można spokojnie spożyć posiłek. Dodatkowo jadalnia w kuchni jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Tworząc w kuchni jadalnię należy wybrać stół dopasowany do wielkości pomieszczenia, który należy doświetlić. Przy dużym pomieszczeniu można postawić na stół do jadalni. W mniejszej kuchni można zdecydować się na stół kuchenny.

Innym rozwiązaniem może być stół rozkładany. Stół winien być oświetlony światłem punktowym znajdującym się w centralnym punkcie. Przy dużym stole warto zastosować dwa lub więcej źródeł światła po obu bokach stołu. Strefę, w której spożywa się posiłki w jadalni można wydzielić, choćby poprzez postawienie regału w poprzek pomieszczenia. Można również zastosować kotarę, która wydzieli przestrzeń przeznaczoną na jadalnię.

Atutem takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia wystroju jadalni, które odbiega od reszty pomieszczenia kuchennego. Jadalnia w kuchni może również służyć jako miejsce, w którym przyjmujemy gości. Duże pomieszczenie kuchenne może być doskonałym miejscem do spotkań ze znajomymi czy rodziną przy odpowiedniej aranżacji przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj