Pradawna filozofia chińska, wyznaje zasadę feng shui, która niejednoznacznie wpływa na powodzenie w życiu zawodowym, osobistym i w pozytywny sposób odbija się na zdrowiu mieszkańców. Dostosowanie się do względnej alternatywy w projektowaniu, odbije się na całym życiu i funkcjonowaniu poszczególnych jednostek.
Według znanych od wieków zasad kuchnia stanowi najważniejsze pomieszczenie w mieszkaniu, znana jako żywioł ognia, jeden z pięciu w omawianej teorii.

Złym rozwiązaniem jest lokalizacja kuchni bezpośrednio obok łazienki-żywiołu wody. Razem tworzą dwie przeciwności, niezdolne do „współzawodnictwa” Umiejscowione blisko siebie powodować mogą złe samopoczucie, choroby, nieporozumienia i kłótnie.

Okna po wschodniej i południowej stronie znacznie poprawiają relacje panujące w rodzinie.
Niewskazane jest umieszczenie drzwi prostopadle do okien, co powoduje ulatnianie się pozytywnej energii. Idealnym ułożeniem kuchni jest bliskie sąsiedztwo z jadalnią, urządzenie tuż za ścianą graniczącą z łazienką, lub sypialnią jest wręcz zakazane.

Najlepiej, gdy kuchnia ma kształt prostokąta, lub kwadratu o jasno zaznaczonych krawędziach. Główną zasadą pięciu żywiołów jest utrzymanie pomiędzy nimi równowagi, dlatego piekarnika i kuchenki gazowej, bądź elektrycznej nie należy stawiać obok zlewozmywaka. Kuchenka gazowa gwarantuje bogactwo, ponieważ ogień symbolizuje kosztowności i zyski. W razie potrzeby można oddzielić sprzęty drewnianym stołem.

Starożytna filozofia stawia na życie zgodne z naturą, kolory ziemi są wykorzystywane przez zwolenników feng shui nieustannie.

Kuchnia powinna być dobrze oświetlona, przestronna, funkcjonalna i przede wszystkim czysta. Drewniane meble o opływowych, zaokrąglonych kształtach, oraz centralny punkt pomieszczenia- stół, koniecznie owalny wykonany z naturalnego drewna.

Aneks kuchenny jest w tej sytuacji możliwy, jednak musi się łączyć z pomieszczeniem jadalnym. Otwarte przestrzenie, odpowiednio zsynchronizowane gwarantują dobre relacje w rodzinie i wywołuje swobodny przepływ pozytywnej energii.
Kolory ścian o jasnych, pastelowych kolorach, niczym nieodbiegających od barw naturalnych, delikatne żółcie, zielenie i beże zapewniają dobrobyt i dobre emocje.

Elementy dekoracyjne ocieplają wnętrze, należy jednak pamiętać, żeby dobrze dopasować dodatki. Niewielkie lustro, ceramiczne donice, flety bambusowe, dzwonki, świeże kwiaty o zaokrąglonych liściach i szklane witraże wprowadzą do pomieszczenia ciepły i przytulny nastrój, nie ingerując negatywnie w starożytne zasady wystroju i lokalizacji pomieszczeń względem siebie.

Realizując, choć część zamierzonych zaleceń, każdy nabierze pewności siebie, nieważne czy teoria faktycznie oddziałuje na życie prywatne. Warto zastosować się do podstawowych zasad, może rzeczywiście wpłyną na jakość życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj