W ostatnich latach zgodność z naturą, prostota, minimalizm i jasne pastelowe barwy powróciły do łask. Wielu ludzi decyduje się na typowo wiejską aranżację wnętrz. Ludowa tradycja i ekologiczne materiały, takie jak len, filc, bawełna, wiklina, cegła i drewno stały się wyznacznikiem w modyfikacji pomieszczeń.

Beżowe, białe, błękitne ściany w połączeniu ze starymi, zdobionymi meblami idealnie pasują do rustykalnego stylu. Bardzo dobrym pomysłem są dotychczasowe drewniane meble przecierane, pomalowane bejcą, lub przerobione techniką decoupage. Podobnie postąpić można w przypadku podłóg, jeżeli mieszkanie wyłożone jest drewnianą podłogą wystarczy użyć lakieru bezbarwnego. Jeżeli z jakiś powodów wyposażenie nie pasuje do nowo zaprojektowanego mieszkania skorzystać można z oferty antykwariatu, lub producenta specjalizującego się w wyrobie mebli na starodawny, antyczny styl.
Do rustykalnego wnętrza idealnie pasuje stary piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami, ewentualnie kominek ozdobiony kamiennymi ciosami.

W aranżacji szczególną uwagę należy zwracać na proste kształty i ograniczenie sprzętu do minimum. Bardziej istotne są naturalne ozdoby. Wiklinowe kosze, ceramiczne doniczki, dzbany i wazony, oraz drewniane misy, platery i wiszące przybory kuchenne.

Ludowy styl podkreśla piękno naturalnych dekoracji, dlatego purpurowe zasłony, kraciaste koce i pledy z dodatkiem czerwieni, jedwabne poduszki zdobiące tapicerowane kanapy i fotele w ciepły, przytulny sposób podkreślą urokliwy charakter wystroju.

Koronkowe, ręcznie robione obrusy i serwetki na stylizowanych, ciężkich, masywnych stołach i rodzinne fotografie proporcjonalnie rozwieszone na ścianach stworzą iście swoisty klimat. Podłogi okryć można wzorzystymi dywanami w stonowanych barwach.

Najtrudniejszym do radykalnych zmian pomieszczeniem jest z pewnością łazienka, dlatego wymaga wstępnych kreatywnych wizualizacji.

Najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie ścian surową cegłą, ewentualnie tapetą o ceglanym deseniu. W celu podkreślenia panującego w mieszkaniu rustykalnego stylu, niezbędne będą drewniane krzesła, wanna w całości zabudowana drewnianymi deskami, oraz umywalka wykonana z drewna. Fajnym rozwiązaniem jest ustawienie na sosnowym taborecie, pozwoli to na pełną spójność z całokształtem wystroju.

W urządzaniu mieszkania należy zrezygnować z dużej ilości ozdób i dekoracji, chłopski styl nie ma nic wspólnego z przesytem i dobrodziejstwem inwentarza. Naturalne meble i gadżety nawiązujące do ludowych tradycji w zupełności wystarczą, by sprawiać przytulne, pełne rodzinnego ciepła mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj